A mandalák
A nagy többség gondolom már látott mandalákat. Ha mégsem, van belőlük néhány a Képek menüben, a Mandalák menüpont alatt.
De mi is az a mandala?
A mandala kör alakú: a legtökéletesebb forma.
A mandala az egész világot, az embert, az életet, a teremtést jelképezi.
A kör úgynevezett archetípusos szimbólum, vagyis őskép. Az emberiség kollektív tudatalattijában gyökerezik, és meghatározza a természet belső rendjét
A lélek problémáinak orvoslására a lazító- és légzőgyakorlatoktól a pszichoterápiákig sokféle módszert ismerünk. A mandala, a meghatározott jelentéssel bíró formákat tartalmazó kör, és a színmeditáció is egy ilyen lehetőség. Segítségükkel alkotó módon foglalkozhatunk magunkkal.
Aki néha ecsetet ragad, jól tudja, hogy milyen elégedettséggel tölthetik el az alkotás pillanatai. Aki fest vagy rajzol, az egyedül van önmagával, a gondolataival, pozitív, vagy negatív érzelmeivel, azzal, ami éppen foglalkoztatja. A feszültségek feloldódnak festés közben, utána az ember nyugodtabb, derűsebb, mint előtte.
A mandalafestés különleges módon hat a szellemre és a lélekre. Ez a hatás kettős alapokon nyugszik: egyrészt a festés technikáján, amely már önmagában véve meditáció, másrészt pedig a mandalaformán, amelyben minden a középpont felé törekszik.
A mandala szó - magyarul: kör, ív, körszelet, korong - az ősi indiai szent nyelvből, a szanszkritből származik.
A mandala-meditáció a pszichoterápia eszköztárában is helyet kapott, mint módszeres lazítógyakorlat. Már Carl Gustav Jung a jeles svájci pszichológus behatóan foglalkozott a kör alakú képeknek a lélekre gyakorolt hatásával. Kutatásait főként gyerekek között végezte, mert ők jóval könnyebben rávehetőek a színezésre, mint a felnőttek. Megállapítása szerint mind a betegek, mind az egészséges emberek számára nyugalmat, ellazulást hoz a mandalák kiszínezése. A nyughatatlan "nehéz" gyerekek különösen jól reagáltak a mandalákra.
A mandalában hívők szerint a kör alakú képek a közös emberi tudattalan mélyéről bukkannak fel, újra összefogják a lélek és a szellem szétzilált elemeit. A mandalák a meditáció révén fejtik ki hatásukat. A módszert úgy sajátíthatjuk el, hogy hosszan szemléljük, hatni hagyjuk a mandalát, majd kiszínezzük a formákat.
|
A mandala kezdete és vége a középpont.
A mandalában fellelhető minden forma és alakzat e középpont köré rendeződik, sugarasan, vagy koncentrikusan.
A középpontot kör, szanszkritül mandala veszi körül.
A mandalában minden geometriai alakzat - négyszög, kör és vonal - összeköttetésben áll egymással.
Színek jelentősége
Fehér: megkönnyebbülés, tökéletesedés, együttérzés, nyugalom.
Fekete: titok, megérzés, belátás, újjászületés.
Áttetsző: lelki gyógyulás, szelídség, szeretet, szerelem, hűség.
Sárga: barátságosság, fogékonyság, természet, intelligencia.
Kék: elégedettség, ellazulás, harmónia.
Tűzpiros: rettenthetetlenség, hatalom, változás.
Bíbor: emberszeretet, idealizmus, bölcsesség.
Rózsaszín: érzékenység, a "belső gyermek" gyógyulása, egyetemes gyógyulás.
Narancs: önkontroll, vitalitás, becsvágy, megérzés.
Sárgászöld: növekedés, bizalom, szerelem, kapcsolat, gyógyulás.
Barna: földközeliség, stabilitás, tudatos kötődés a környezethez.
Ezüst: érzékfölötti, természetfölötti képességek, áradó érzelmek, jólét. | | |